HomeFacultyStanding Committees

Standing Committees

2015-2016

Name Chair Members Administrative support
ADMINISTRATIVE CABINET Dean Frank LaFerla Academic Leadership: Tom Schilling (DC), Larry Mueller (EEB),Chris Hughes (MBB), Marcelo Wood (NBB), Mike Mulligan (Graduate Affairs), Michael Leon (Undergraduate Affairs), David Gardiner (Research), Hung Fan (Awards/Honors), Georg Striedter (Equity Advisor)
Administrative Staff: Benedicte Shipley, Robert Avalos, Andy DiNuzzo
Vicki Thomas
BIOCLUSTER COMMITTEE David Gardiner Kevin Thornton (EEB)
Tony Long (EEB)
Ali Mortazavi (DC)
Olivier Cinquin (DC)
Matt Martinez
COMPUTING COMMITTEE David Gardiner Ali Mortazavi (DC)
Ray Luo (MBB)
Sunil Gandhi (NB)
Matt Martinez
EXECUTIVE COMMITTEE Ron Frostig (NBB) Tom Schilling (Vice Chair) and Aimee Edinger (DC)
Steve Allison and Matt McHenry (EEB)
Melanie Cocco and Melissa Lodoen (MBB)
Mathew Blurton-Jones (NBB)
Mitchell Knight
FACILITIES COMMITTEE Rahul Warrior (DC) Grant MacGregor (DC)
Matt McHenry (EEB)
Pavan Kadandale (MBB)
Katumi Sumikawa (NB)
Benedicte Shipley (Assistant Dean)
Robyn Stiffler
FACULTY AWARDS COMMITTEE Hung Fan (MBB) Christine Suetterlin and Lee Bardwell (DC)
Kevin Thornton and Michael Rose (EEB)
Andrea Tenner and Celia Goulding (MBB)
Kim Green and Ian Parker (NBB)
Angela Monroe
FACULTY RESEARCH/TRAVEL Oliver Cinquin (DC) Adriana Briscoe (EEB), Melanie Cocco (MBB) and Craig Stark (NBB) Kara McClyde, Yuanshun Chen (backup)
GRADUATE CABINET Mike Mulligan Brad Hawkins (EEB grad advisor)
Aimee Edinger (DC grad advisor)
Naomi Morrissette (MBB grad advisor)
Karina Cramer (NBB grad advisor)
Melanie Cocco (Director, Cellular and Molecular Biosciences Gateway Program)
Karina Cramer (Director, Interdepartmental Neuroscience Program)
Renee Frigo
GREENHOUSE OVERSIGHT COMMITTEE Travis Huxman Steve Weller, Kathleen Treseder, Kailen Mooney Vicki Thomas
HOWARD A. SCHNEIDERMAN LECTURE SERIES David Gardiner TBD Elizabeth Meredith
MINORITY SCIENCE PROGRAMS ADVISORY COMMITTEE Luis Mota-Bravo Francisco Ayala
Dean Frank LaFerla
Michael Leon
Michael Mulligan
Robin Bush
Susana Cohen-Cory
Marlene de la Cruz
Jose Ranz
Yesenia Cataneda
UNDERGRADUATE CABINET Michael Leon Kavita Arora (Vice-Chair) and Debra Mauzy-Melitz (DC)
Kathleen Treseder (Vice-Chair) and Nancy Aquilar-Roca (EEB)
Don Senear (Vice-Chair) and Michael Cumsky (MBB)
Raju Metherate (Vice-Chair) and Larry Cahill (NBB)
Kathy Terp
UNDERGRADUATE HONORS Michael Leon Steve Gross and Ron Meyer (DC)
Dominik Wodarz, Brandon Gaut and Ann Sakai (EEB)
Paul Gershon and Brian Sato (MBB)
Georg Striedter and Mathew Blurton-Jones (NBB)
Marsha Holland